Gdzie kończy się, a gdzie zaczyna Polesie? Jak długo powstają torfowiska? Jak pachnie bagno? Po co i w jaki sposób ochraniać przyrodę? Gdzie można spotkać rusałkę, gdzie natomiast podejrzeć żółwia błotnego? Kiedy przylatują żurawie i jak wyglądają ich zwyczaje?  - odpowiedzi na te i szereg innych pytań można znaleźć w Poleskim Parku Narodowym. 17 pażdziernika klasa 1 TIF wzięła udział w wycieczce edukacyjnej do PPN.

 

Flora i fauna bagnistej krainy są fascynujące. Ale jak je pokazać grupie mającej zaledwie kilka godzin na zwiedzanie? W atmosferę Polesia wprowadził nas film  przedstawiający zmiany w przyrodzie regionu na przestrzeni czterech pór roku. Oczywiście, nie mogło w nim zabraknąć p. Krystyny Czubówny w roli lektora. 

Kolejnym punktem programu było odwiedzenie Ośrodka Ochrony Żółwia Błotnego. Jego podopieczni to osobniki należące do gatunku zagrożonego wyginięciem. Czynna ochrona tego długowiecznego gada polega przede wszystkim na zabezpieczaniu lęgowisk przed naturalnymi wrogami, przenoszeniu młodych żółwi do mokradeł lub - ostatecznie - do ośrodka. Przyrodnicy z PPN wzięli pod swe skrzydła także kontuzjowane ptaki, głównie bociany.

W Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym Poleskiego Parku Narodowego odbyły się nie tylko lekcja biologii, ale również: geologii, archeologii, etnografii, historii i literatury... Każdy znalazł coś ciekawego dla siebie.

Przyszedł czas na wędrówkę przez bagna. Dwuipółkilometrowa ścieżka "Dąb Dominik" prowadziła przez różne typy lasów, a przy tym dała poznać wycinek przyrodniczego bogactwa krainy - ols, drągowinę, torfowiska przejściowe i wysokie, roślinność porastajacą spleję... Uff, na szczęście nikt nie wpadł w bagna ;)

Klimat tamtego miejsca podkreślają legendy, w których nie brak wiedźm, rusałek, tajemniczych głosów. O nich i wszystkim, czego dowiedzielismy się tamtego dnia, opowiedział p. Tadeusz Roczniak - przewodnik PPN.

Więcej zdjęć z wyjazdu znajdziecie na fanpage ZS Piaski