O liczbie π słyszeli zapewne wszyscy. Każdy wie, że π jest równa (w przybliżeniu) 3,14, ale nie każdy już pamięta, że π jest liczbą, której cyfry układają się po przecinku jeszcze dalej, w nieregularny, chaotyczny na pozór sposób. Ciąg cyfr po przecinku wyznaczony jest w niej jednoznacznie i nigdy się nie kończy.
Liczba π jest najbardziej znaną liczbą w historii, najsławniejszą, najczęściej omawianą, czczoną... Liczba ta bez wątpienia bryluje na matematycznych salonach. Znajdowanie wartości π z coraz to większą dokładnością stało się celem życia niejednego matematyka. Fascynowała ona i fascynuje nadal wielu ludzi, nie tylko miłośników królowej nauki. Jedni próbują poznać coraz dokładniej jej rozwinięcie dziesiętne, inni tworzą "pi-ematy", aby łatwiej było je odtworzyć, jeszcze inni uczą się jej kolejnych cyfr po przecinku na pamięć... Na jej cześć powstają wiersze, jest inspiracją dla kompozytorów, twórców filmów…
Skąd ta popularność π?
Jest ona rzeczywiście wyjątkowa, prawdopodobnie nie jest liczbą „normalną”, ani „uniwersalną”. Dla niewtajemniczonych dopowiemy, że są to również pojęcia matematyczne, ściśle zdefiniowane. Jest liczbą niewymierną i przestępną. Nic dziwnego, że liczba π ma nawet swój własny Dzień. Pierwszy raz „Dzień Liczby Pi” zorganizowano w 1988 r. w San Francisco. Dokładnie miało to miejsce 14 marca, ze względu na zapis tej daty w notacji amerykańskiej (3.14), który nawiązuje do początkowych cyfr liczby π. Inicjatorem wydarzenia był Larry Shaw. W 2009 r. Izba Reprezentantów w Stanach Zjednoczonych przegłosowała uchwałę, wprowadzając nowe święto, czyli „Dzień liczby Pi”. Bardzo szybko zaczęto organizować je w innych krajach całego świata. Stało się świętem międzynarodowym. Dzień liczby Pi jest też bardzo popularny w Polsce. Obchody tego dnia mają na celu popularyzację matematyki i są swoistym świętem królowej nauk. Korzystając ze szczególnej reputacji liczby π, organizatorzy starają się przypomnieć ludziom jak ważna jest to dziedzina nauki.
W naszej szkole od wielu lat świętujemy Dzień Liczby Pi. W tym roku, pomimo utrudnień związanych z nauczaniem zdalnym, również chcieliśmy uczcić ludolfinę i ukazać przy tej okazji przyjazne oblicze matematyki. Świętowanie rozpoczęliśmy tradycyjnie od 14 marca i trwało ono cały tydzień . Już w niedzielę, za pomocą szkolnego Facebooka, wszyscy uczniowie zostali poczęstowani wirtualnie ciastem Pie, które było prawdziwe i zostało skonsumowane W poniedziałek zaś, za pomocą „biteable”, przypomnieliśmy szkolnym miłośnikom matematyki oraz humanistom wiersz „Liczba Pi” Wisławy Szymborskiej. Był on też pretekstem do złożenia życzeń Dyrekcji, nauczycielom, pracownikom oraz wszystkim uczniom ZS w Piaskach radosnego świętowania z liczbą π. Jednocześnie tego dnia został ogłoszony konkurs „LICZYMY na Was”, skierowany do wszystkich uczniów ZS w Piaskach. Pod tym hasłem każdego dnia tygodnia pojawiały się na szkolnym Facebooku zadania konkursowe związane z liczbą π i matematyką. Osoba , która jako pierwsza udzieliła poprawnej odpowiedzi na postawione pytania, otrzymywała tytuł Zwycięzcy Dnia. Wyniki ogłaszane były dnia następnego i tak się działo przez cały tydzień. Pięć dni w tygodniu, pięć zestawów pytań, które przybliżały ciekawostki związane z liczbą π. Czytelnicy postów na Facebooku mogli się dowiedzieć, jacy wybitni uczeni urodzili się dokładnie 14 marca, co wspólnego z π ma starożytny cud świata, co to są fraktale, bądź czym są „pi-ematy”. Mogli poznać najpiękniejszy wzór w matematyce i dowiedzieć się, jak długi jest żywy łańcuch rozwinięcia liczby π, który stał się Rekordem Guinnesa. Te i inne interesujące fakty mogły przybliżyć uczniom matematykę, ukazując jej przyjazne, nieco inne niż na co dzień, oblicze. Zwycięzcami kolejnych dni w konkursie zostali: Paweł Gorzym, Michał Skomorowski, Julia Pękała i Maciej Rudnik. Maciej był Zwycięzcą IV i V dnia i w związku z tym został utytułowany również Zwycięzcą Tygodnia. Jeszcze raz serdecznie Wam gratulujemy! Cieszymy się, że byliście dociekliwi, swoimi odkryciami dzieliliście się z innymi i tym samym popularyzowaliście matematykę. Tydzień spotkań z Liczbą π minął. Nadal jednak życzymy wszystkim odkrywania matematyki na nowo. W historii, architekturze, poezji, wokół siebie. Kiedy spojrzycie na nią przychylnym okiem, ona na pewno też uśmiechnie się do Was