Dzisiaj kolejny dzień zmagań maturalnych. Po trudnej, w opinii uczniów, matematyce, z ulgą przyjętym polskim ("na szczęście nie było Ferdydure!"), angielskim, w czasie którego na twarzach osób piszących egzamin dojrzałości malował się nie tylko spokój, ale i pewność swoich umiejętności, przyszedł czas na egzaminy wybierane przez uczniów zgodnie z ich upodobaniami oraz planowaną przyszłością. Absolwenci ZS zdawali już m.in. WOS i fizykę, a dzisiaj piszą maturę z geografii.
Jak każdego roku w maju życie naszej szkoły w dużej mierze podporządkowane jest egzaminom maturalnym - wyznaczone strefy ciszy, zmiany w planie lekcji, oczekiwanie na wychodzących z sal egzaminacyjnych i ciągłe pytania o poziom trudności i o to "jak poszło".
Matura jest nie tylko tradycją, ale także cezurą w życiu młodego człowieka. Ogromnie ją przeżywają oczywiście sami zainteresowani, jednak swojego przejęcia nie ukrywają również towarzyszący im w trudnych chwilach rodzice i najbliżsi oraz nauczyciele i wychowawcy zaangażowani w ostatnich latach w ich rozwój intelektualny i emocjonalny. Zdarza się niekiedy, że w myśl popularnego sloganu Matura to bzdura! młodzież nie wkłada w przygotowanie się do niej tak dużego wysiłku, jak chcieliby tego rodzice i nauczyciele...
Ostatnia reforma edukacji sprawiła, że w 2015 roku uczniowie techników jako ostatni zdają egzamin maturalny w starej formule, a ich koledzy i koleżanki z liceów zdają tzw. "nową maturę". Mają m.in. obowiązek przystąpienia do wybranego przez siebie egzaminu na poziomie rozszerzonym. Nowością jest również sposób przeprowadzania egzaminu ustnego z języka polskiego. Maturzyści z Liceum Ogólnokształcącego, zamiast opracowanej wcześniej prezentacji na wybrany temat, przygotowują wypowiedź już na sali egzaminacyjnej po wylosowaniu jednego z zadań przesłanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w dniu matury.
Życzymy powodzenia wszystkim Maturzystom mającym jeszcze przed sobą ostatnie egzaminy!
* Osoby niezorientowane informuję, że cytat został wypowiedziany przez Yodę - bohatera "Gwiezdnych wojen". Inspiracją dla tytułu było jedno z zadań maturalnych przygotowanych przez CKE na egzamin ustny z języka polskiego. Punktem wyjścia dla osoby zdającej był plakat zapowiadający premierę jednej z części kultowej sagi filmowej...