Po pełnym zadumy wspomnieniu Września'39 czas na patriotyczny październik. Rozpoczęliśmy go seansami dwóch filmów o wspaniałych polskich pilotach, żołnierzach RAF podczas II Wojny Światowej. Na wspólny seans do Cinema City Felicity wybrało się aż 110 uczniów i uczennic Zespołu Szkół w Piaskach.

Mieliśmy szansę porównać sposób przedstawienia fascynujących losów polskich patriotów przez dwie różne ekipy produkcyjne: polską w filmie "Dywizjon 303. Historia prawdziwa" i polsko-brytyjską w "303.Bitwa o Anglię". Obydwa filmy chwytały za serce i sprawiały, że czuliśmy się dumni z takich żołnierzy. Bo to właśnie polscy piloci zestrzelili 126 niemieckich samolotów – wynik, jakiego nie udało się osiągnąć żadnemu innemu powietrznemu dywizjonowi. I tym bardziej boli to, jak obszedł się z nimi los i światowi politycy po wojnie, która przecież w dużej mierze dzięki nim została wygrana.

Na takie lekcje historii chodzimy naprawdę chętnie i prosimy o więcej! Dziękujemy organizatorkom i pomysłodawczyniom wyjazdu, paniom Boneckiej, Malickiej i Szerafin-Pyrz.