10 grudnia obchodzony był Dzień Praw Człowieka. Dzień wcześniej uczniowie klasy 1 TS wzięli udział w grze edukacyjnej, której tematem były prawa człowieka i zrównoważony rozwój.
W środę rano kapitanowie wybranych wcześniej drużyn otrzymali SMS-y z informacją o początku gry. Swoje kroki skierowali do sali nr 23, gdzie przystąpili do pierwszego zadania. Po obejrzeniu prezentacji na temat łamania praw człowieka w Rosji ruszyli w poszukiwaniu ukrytych w szkole fragmentów Powszechnej deklaracji praw człowieka. Na podstawie odnalezionego dokumentu oraz informacji zawartych w prezentacji wskazywali przykłady łamanych tychże praw w Rosji.
Kolejne zadania były związane z tematem zrównoważonego rozowju we współczesnym świecie. W czterech miejscach w szkole schowano cztery hasła związane z problematyką zadań. Aby je odnaleźć, drużyny musiały odgadnąć, które z miejsc ukryte są pod dowcipnymi peryfrazami. W niemałą konsternację wprawiła uczestników gry podpowiedź: "Siedziba zdrowia - od września"... Następnie każda z grup musiała omówić wpływ produktu, np. festynu z okazji "Dnia Ziemi", na każdy z trzech elementów zrównoważonego rozwoju: ekonomię, społeczeństwo i środowisko.
Wykonanie trzeciego zadania poprzedzone było projekcją fragmentu filmu dokumentalnego Kanthari: u źródeł zmian. Każda z drużyn musiała utożsamić się z losowo wybraną grupą osób dyskryminowanych, a w końcowym etapie zadania odpowiedzieć na pytania dotyczące problemów danej grupy społecznej oraz innych bohaterów dokumentu.
Podczas ostatniego z zadań uczniowie musieli dotrzeć do najnowszego raportu Amnesty International na temat łamania praw człowieka na świecie. W dalszej części zadania trzeba było ustalić, które z państw rażąco łamią prawa człowieka, a które je chronią.
Każde z zadań było punktowane, najlepsze drużyny otrzymały oceny za dobrze wykonane zadania w różnych etapach gry. Pierwsze miejsce w całej grze zdobyła drużyna w składzie: Wojciech Michalak, Łukasz Czajkowski, Dominik Jarosz, Patryk Grabowski i Patryk Świeca. Uczniowie w nagrodę za świetną pracę oraz stosowanie zasad fair play mogą skorzystać z dodatkowego dnia bez pytania.
Scenariusz gry i zadania przygotowały panie: Magdalena Wytrzyszczewska, Ewa Bonecka, Magdalena Kowalczyk i Magda Szerafin-Pyrz.