poleski park narodowy

1 października grupa 80 uczniów wraz z nauczycielami uczestniczyła w wyjeździe edukacyjnym do Poleskiego Parku Narodowego. Celem wyjazdu było zapoznanie z florą i fauną tego regionu.

Nasze zwiedzanie zaczęliśmy od siedziby PPN w Urszulinie, gdzie obejrzeliśmy film edukacyjny z którego dowiedzieliśmy się o charakterystyce przyrody ożywionej i nieożywionej.
Park narodowy położony w województwie lubelskim, w polskiej części Polesia, utworzony 1 maja 1990. Obejmuje liczne bagna, torfowiska i jeziora krasowe oraz naturalne kompleksy leśne z bogactwem flory i fauny, znajdujące się na Równinie Łęczyńsko-Włodawskiej. Powierzchnia parku wynosi 9.760,2864 ha, w tym ochroną ścisłą objęte jest 116,56 ha, ochrona częściową 8314,2052 ha, a ochroną krajobrazową 1329,5212 ha, zaś powierzchnia jego otuliny wynosi 13.624,25 ha[1]. Symbolem parku jest żuraw.
 
Najważniejszymi ekosystemami PPN są ekosystemy torfowiskowe i wodne, oraz łąkowe, zaroślowe i leśne, tworzące ogromną mozaikę siedlisk.
Roślinność parku jest bardzo bogata.
Po prelekcji odwiedziliśmy żłobek żółwia błotnego.
Kolejnym punktem było zwiedzanie ścieżki przyrodniczej „Dąb Dominik”. Panowie przewodnicy w bardzo interesujący sposób zapoznawali nas z lasem, drzewostanem, torfowiskami, torfiankami, Jeziorem Moszne. Trasa wiodła przez malownicze krajobrazy PPN.
W programie naszego wyjazdu było również Muzeum Poleskiego Parku Narodowego, w którym oprócz flory i fauny zapoznaliśmy się z historią tego regionu. Mogliśmy zobaczyć 2 izby z różnych okresów, a także eksponaty z odległych czasów.
Ostatnim elementem było ognisko integracyjne. Nie zabrakło gitarowych dźwięków, dobrego humoru, a także prowiantu, który został zakupiony przez Radę Rodziców.
Spędziliśmy miły dzień poza murami szkoły.