23 lutego to Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Walki z chorobą, która co roku zabiera życie setki tysięcy osób.
Choroba, która objawia się nie tylko bólem psychicznym ale również fizycznym (somatyzacją objawów). Najczęściej kojarzymy depresję ze smutkiem, płaczem, przygnębieniem, anhedonią ale to także pustka, samowstręt, bezsilność, izolacja, samotność, wykończenie emocjonalne, złość, poczucie winy, bezsens i beznadzieja. Depresja to NIE jest lenistwo czy oznaka słabości.
Osoby chorujące na depresje mogą uśmiechać się na co dzień tocząc prawdziwą walkę o przetrwanie każdego dnia. Często popadając w uzależnienia, traktując nałóg jako remedium na obezwładniające emocje. Na depresję może zachorować każdy. Dzieci i osoby starsze również. Pamiętajmy, że depresja u dzieci może mieć nieco inny przebieg. Charakterystyczna jest dla niej złość, gniew, liczne objawy somatyczne jak i rezygnacja z dotychczasowych hobby oraz przyjemności. Dlatego nie lekceważ objawów, które utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie. Nie mów sobie i innym „weź się w garść, będzie dobrze”. Takie słowa tylko wywołują poczucie winy. Pamiętaj, że depresja to choroba, wykaż zrozumienie i zachęcaj do rozmowy. Koniecznie rozważ skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Różnicowanie depresji od innych chorób wymaga specjalistycznej wiedzy. Pamiętaj: depresję można leczyć.
Pomoc w walce z depresją znajdziesz w:
- poradniach zdrowia psychicznego;
- szpitalach i oddziałach psychiatrycznych;
- ośrodkach interwencji kryzysowej;
- poradniach psychologiczno-pedagogicznych.
Telefony dla osób w kryzysie, potrzebujących wsparcia:
- 116 123 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00.
- 116 111 - Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu.