Już po raz dziewiętnasty lubelskie uczelnie wyższe przygotowały moc atrakcji dla wszystkich żądnych wiedzy, niezależnie od wieku. W dniach 18-24 września 2023 odbył się w Lublinie XIX Lubelski Festiwal Nauki (LFN) pod hasłem „Nauka dla przyszłości”. Organizacji tegorocznej edycji przewodniczył Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Liczne warsztaty, wykłady i wystawy ukazywały najnowsze odkrycia i prezentowały zagadnienia, z którymi mierzy się dzisiejsza nauka. Udział w LFN zawsze poszerza horyzonty i pomaga zrozumieć, jak nauka i technologia kształtują naszą przyszłość. Każdy kto odwiedzi LFN odkrywa więcej o sobie samym i otaczającym świecie.

Uczniowie naszej szkoły mieli również przyjemność uczestniczyć w tegorocznej edycji Festiwalu. Chęć wyjazdu z entuzjazmem zgłosiła klasa I BSa, do której dołączyli uczniowie z klasy III BS i starsi koledzy z V TSP. Wspólny wyjazd był nie tylko okazją do odkrywania tajników nauki z różnych jej dziedzin, ale też do integracji uczniów, którzy brali w nim udział.

W kierunku Lublina uczniowie wyjechali już o 8.00 pod opieką nauczycieli: Pani Beaty Sawczuk – Hanc i Pani Katarzyny Zalewskiej.

Na początku swojego pobytu w Lublinie wszyscy odwiedzili Centrum Spotkania Kultur. Uczniowie obejrzeli Wystawę Edukacyjną "Zmysły i emocje" i miło spędzili czas na dachu CSK w otoczeniu Artystycznej Łąki i Miejskiej Pasieki.

Drugim punktem programu był udział w próbie generalnej koncertu inaugurującego XII Międzynarodowy Festiwal „Andrzej Nikodemowicz - CZAS i DŹWIĘK" w Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie. Uczniowie mieli okazję nie tylko posłuchać pięknej, niecodziennej dla nich muzyki, ale też być świadkami współpracy dyrygenta z orkiestrą przed ich wielkim występem. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej zaprezentowała publiczności IV Symfonię koncertującą Karola Szymanowskiego oraz Koncert skrzypcowy Andrzeja Nikodemowicza.

Po muzycznych wrażeniach uczniowie ruszyli w kierunku Wydziału Chemii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. W pracowni chemicznej uczniowie założyli fartuchy i pod bacznym okiem prowadzących zaczęli eksperymentować. Podczas trwania warsztatów każdy uczestnik miał możliwość wykonania samodzielnie prostych doświadczeń chemicznych. Uczniowie tworzyli m. in. chemiczny ogród, poznali chemiczne triki kelnera, recepturę pasty dla słonia i uruchomili lokomotywę. Tematyka pokazów była tak dobrana, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie i nawet osoba, która się chemią dotychczas nie interesowała, mogła się nią zafascynować. Pomimo pewnej niechęci uczniów na początku eksperymentów, wszyscy zgodnie przyznali na koniec, że tak podana chemia okazała się bardzo ciekawa. Można powiedzieć dużo więcej, chemia wszystkich urzekła.

Na koniec pobytu na LFN uczniowie odwiedzili Wydział Podstaw Techniki Politechniki Lubelskiej, gdzie mieli okazję zmagać się matematycznymi zadaniami, cały czas licząc na szóstkę. Spotkanie z matematyką było bardzo atrakcyjne, gdyż był to escape room na monitorach komputerów. Zadania nie były straszne, gdyż nad wszystkim czuwali koleżanki i koledzy z VI LO im. Hugona Kołłątaja w Lublinie. To właśnie oni wraz z pracownikami Politechniki Lubelskiej przygotowali tę matematyczną atrakcję dla festiwalowych uczestników. Warsztaty były świetnym połączeniem zabawy i nauki. Podczas warsztatów uczniowie przenieśli się w świat gry komputerowej, w której zostały ukryte matematyczne zadania. Wszyscy liczyli z wielkim zaangażowaniem, pomagając sobie nawzajem, i ukończyli zadania na szóstkę.

Cóż, LFN już za nami. Kolejny dopiero za rok. Wszyscy uczestnicy wyjazdu edukacyjnego do Lublina zgodnie przyznali, że bardzo się cieszą, że mogli wziąć w nim udział. Mieli szansę przekonać się osobiście, że nauka to prawdziwa przygoda. Poznali miejsca gdzie, po skończeniu obecnego etapu kształcenia, mogą później się kształcić. Wspólny wyjazd był też okazją do integracji z koleżankami i kolegami. Udział w Festiwalu był dla wszystkich niezwykłą podróżą w świat nauki.

Lubelski Festiwal Nauki - 2023Show Gallery