Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny” znany jest już chyba wszystkim entuzjastom MATMY w wieku szkolnym. Dla tych, którzy nie słyszeli jeszcze o jego historii przypominamy, że jego kolebką jest Australia, co tłumaczy jego dość egzotyczną nazwę. Zainaugurowany został już na początku lat osiemdziesiątych przez Petera O'Hallorana - światowej sławy popularyzatora matematyki.

W 1991 r. grupa matematyków francuskich zorganizowała podobny konkurs w swoim kraju. J. P. Poudin i A. Deledicq nadali Konkursowi wdzięczną nazwę i od tego czasu jego symbolem stało się sympatyczne australijskie zwierzątko. Kangur bardzo dobrze przystosował się do warunków europejskich, podbijając serca z roku na rok coraz większej rzeszy młodych matematyków. Wędrując po świecie, dość szybko, gdyż już w 1992 roku trafił do Polski. W 1994 r. zostało utworzone towarzystwo „Kangourou Sans Frontiéres”, które skupiło wszystkich organizatorów z różnych stron świata.

Głównym ośrodkiem organizującym Konkurs w naszym kraju stał się toruński Komitet Organizacyjny, który nawiązywał współpracę z coraz większą liczbą województw. W ten sposób już od 1994 r. dzieci i młodzież województwa lubelskiego mieli możliwość przystąpić do zawodów Konkursu. Od tego też roku uczniowie naszej szkoły zaprzyjaźnili się z Matematycznym Kangurem Od 1998 roku Konkurs zorganizowany został pod oficjalnym patronatem Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od roku 2003 głównym organizatorem Kangura zostało Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu.

Popularność Kangura wzrastała z roku na rok. Jest on obecnie najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie. W tym roku organizowany już był w 41 krajach Europy, Azji i obu Ameryk. W Polsce w bieżącym roku przystąpiło do niego 265503 uczniów. Rozpoczynaliśmy natomiast zawody liczbą uczestników równą 5000, zaś  województwo lubelskie - liczbą 445. W naszej szkole zawsze znajdzie się grupka młodzieży, której miła jest matematyka i wesoły Kangur. W ciągu tych 17 lat szkoła aż 15 razy wzięła udziału w Konkursie. W bieżącym roku szkolnym „Dzień Kangura” w ZS został włączony do Święta Matematyki, które organizowane jest w ramach zadania „Z matematyką za pan brat” Projektu „Nauka drogą do sukcesu”, aby jeszcze bardziej rozpropagować jego ideę i zainteresować nim młodzież. Do tegorocznej edycji przystąpiło ośmiu uczniów naszej szkoły. 18. 03. 2010 Karol Kiełbasiński i Michał Mędrala z klasy I T, Paweł Dudek, Piotr Szajewski i Paweł Tomczyk z klasy III T oraz Dariusz Chudzik, Grzegorz Dudek i Łukasz Starek z klasy IV T) zmagali się z trudnymi, ale bardzo ciekawymi zadaniami tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Kangur 2010”.

Wspólna dla wszystkich krajów data konkursu oraz te same zestawy pytań dla poszczególnych poziomów podnoszą jego atrakcyjność. Wszyscy uczestnicy jednego dnia i o  jednej porze rozwiązują testy w pięciu grupach wiekowych: MALUCH (klasy III i IV szkół podstawowych), BENIAMIN (klasy V i VI szkół podstawowych), KADET (klasy I i II gimnazjów), JUNIOR (klasy III gimnazjów oraz I liceów i techników) i STUDENT (II i III liceów oraz II, III i IV techników). Od niedawna również uczniowie klas II szkół podstawowych, podobnie jak ich starsi koledzy, mogą zmagać się z zadaniami w ramach podobnego konkursu KANGUREK.

Konkurs KANGUR MATEMATYCZNY trwa 75 minut, KANGUREK - 60 minut. Testy konkursowe poza KANGURKIEM i kategorią MALUCH zawierają po 30 pytań o różnym stopniu trudności (10 zadań po 3 punkty, 10 zadań po 4 punkty i 10 zadań po 5 punktów). Do każdego zadania dołączonych jest 5 odpowiedzi, z których tylko jedna jest poprawna. Za brak odpowiedzi uczestnik otrzymuje 0 punktów, zaś błędna odpowiedź powoduje odjęcie 25% punktów przysługujących za poprawną odpowiedź. Zabronione jest używanie kalkulatorów.

Konkurs jest przedsięwzięciem samofinansującym się i niedochodowym. Nagrody dla najlepszych uczniów w Polsce są bardzo atrakcyjne, te główne bowiem – to zagraniczne wycieczki i obozy matematyczne. W bieżącym roku szkolnym trzech uczniów ZS za najwyższy wynik w szkole otrzyma nagrody książkowe współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Największą jednak satysfakcją dla wszystkich uczniów uczestniczących w Konkursie jest sam udziału w tych masowych potyczkach z matematyką i dreszczyk emocji związany z rywalizacją z kolegami z całego świata. Wyniki Kangura mogłyby służyć opracowywaniu międzynarodowych rankingów. Jednak ideą konkursu jest sprowokowanie jak najliczniejszej manifestacji matematycznej o charakterze wspólnej, matematycznej zabawy. W bieżącym roku szkolnym w ZS „Dzień Kangura” jako część składowa swoistego święta królowej nauk organizowanego w ramach Projektu „Nauka drogą do sukcesu” stał się okazją do popularyzacji matematyki na większą jeszcze skalę niż dotychczas wśród uczniów naszej szkoły.

Na zakończenie informujemy, gdyż znane są już wyniki naszych szkolnych "kangurków". Zwycięzcami tegorocznej edycji Konkursu są kolejno: Karol Kiełbasiński, Michał Mędrala i Dariusz Chudzik. Wszystkim uczestnikom, w szczególności zaś zwycięzcom, serdecznie gratulujemy! A już za rok zapraszamy ponownie do udziału w matematycznej zabawie.