Ogłoszenie wyników 7 edycji konkursu gazetek szkolnych odbyło się 4 lutego w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu, jako jedna z atrakcji Dni Otwartych tej uczelni. Pierwszym punktem harmonogramu całej imprezy była prezentacja tańca brzucha w wykonaniu studentki Studium Tańca Nowoczesnego M2 w Zamościu w 3 wariantach – z mieczami, szarfami na łańcuchach (veil poi) oraz Skrzydłami Izis (jedwabna tkanina w kształcie skrzydeł). Następnie udaliśmy się na krótki wykład prowadzony przez studentów WSZiA, którzy skorzystali z możliwości odbywania staży zagranicznych w ramach europejskiego programu Erasmus.

Odczyt połączony z prezentacją multimedialną dotyczył Niemiec, Belgii i Turcji. Uczestnicy staży opowiadali o studiowaniu w tych krajach, pracy jaką tam wykonywali, o kulturze i życiu codziennym ich mieszkańców. Na koniec rozdawane były tureckie chałwy, niemieckie precle (słone i z masłem czosnkowym - z niewiadomych powodów tymi drugimi nikt nie chciał się częstować) oraz belgijskie kanapki.

                Następnie wszyscy zebrali się na ogłoszenie wyników konkursu. Nim to nastąpiło, usłyszeliśmy co nieco o jego historii i tradycji. Zaskakującym był fakt, iż nadesłano jedynie trzy gazetki internetowe. Niestety, ponoć ich poziom nie był zadowalający, co spowodowało wykluczenie tej kategorii. Mała była również, w porównaniu do poprzednich edycji, liczba gazetek szkolnych – jedynie 13. Zabrakło odwiecznego zwycięzcy Ergo Sum, czym jednak chyba nikt nie był zmartwiony. Jurorów było ośmiu – z Tygodnika Zamojskiego, Dziennika Wschodniego, Gazety Wyborczej, Słowa Podlasia, Super Tygodnia Chełmskiego, Kuriera Lubelskiego i Forum Akademickiego oraz gospodarz konkursu Pani Małgorzata Bzówka. Istniały cztery kategorie oceniania (grafika, tematyka, język i redakcja), a w każdej można było uzyskać od 2 do 5 punktów. Pierwsze miejsce zajęło u.p.S.! z wynikiem 141 punktów, drugi był Kapitol ze 135 punktami, a trzecie miejsce należało do… bez kitu! (134 pkt). Jako jedyna gazetka otrzymaliśmy maksymalną liczbę punktów od jednego z jurorów. Frekwencja była zastraszająco niska – z 13 gazetek nie było redakcji ponad połowy z nich. Następnie ogłoszono wyniki konkursu na najlepszy artykuł. Trzecie miejsce zajęła Paula Ciuraszkiewicz z Kapitolu za tekst UPS… Matura. Na drugim miejscu uplasowała się Emilia Szum z Vers Libre z artykułem Czy szkoła podoła? Zwyciężczynią za Alkohol – droga do wolności czy droga donikąd? Została Paulina Pawlak z TAK!, która jednak nie była obecna.

                Z konkursu wracaliśmy w dobrych nastrojach po odniesionym sukcesie. Kto wie, może za rok zdobędziemy jeszcze wyższe miejsce…

 

                                                                                                                                                             J.K.