Od września 2018 w Zespole Szkół w Piaskach realizowany był program związany z obchodami 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Przez kolejne trzy miesiące uczniowie i nauczyciele brali udział w działaniach upamiętniających bohaterów walk o wolność.

Wrzesień rozpoczęliśmy od Narodowego Czytania „Przedwiośnia”, a następnie obchodziliśmy rocznicę wybuchu II wojny światowej. Jeszcze w tym samym miesiącu uczniowie włączyli się w Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Wyjazd edukacyjny do Lublina do Cinema City rozpoczął działania upamiętniające bohaterów z czasów II wojny światowej. 112 uczniów i nauczycieli obejrzało dwa filmy prezentujące historię polskich pilotów – „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” oraz „303 bitwa o Anglię”. Bohaterowie bitwy o Anglię oraz ich historia na długo zapadły w naszej pamięci. Przez następnych kilka dni wspominaliśmy i dyskutowaliśmy o dwóch filmach porównując zdjęcia, efekty specjalne i przekaz historyczny.

W październiku także rozpoczęły się przygotowania do wystawy fotograficznej. Przeszukaliśmy szkolne archiwa, odnajdując w nich wiele ciekawych zdjęć. Wszystkie odnalezione fotografie posłużyły do przygotowania wystawy pt. „W obiektywie wspomnień”. Pierwszymi jej odbiorcami byli uczniowie, którzy z wielkim zapałem odnajdywali swoich nauczycieli i rodziców przed 20-tu 30-tu 50-ciu laty.

Trzecim działaniem zrealizowanym w październiku 2018 był szkolny konkurs historyczny „Znani nieznani Polacy w XX wieku”. Uczniowie mieli za zadanie przygotować prezentację multimedialną i przedstawić postać Polaka, który odniósł światowy sukces. I miejsce w konkursie zajął Adrian Żak z klasy 2TIF.

Wreszcie nastał 9 listopada 2018. Dzień w którym biliśmy rekord w śpiewaniu Hymnu Polski. Tego dnia uczniowie przygotowali uroczysty apel upamiętniający 100-lecie Odzyskania Niepodległości, w czasie którego przedstawiono historię Polski na drodze do wolności. Wspólne śpiewanie pieśni historycznych zakończyło ten uroczysty dla nas dzień.

11 listopada Dyrekcja Zespołu Szkół, nauczyciele oraz uczniowie wzięli udział w gminnych obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości. Na hali sportowej im. Polskich Olimpijczyków społeczności lokalnej zaprezentowana została wystawa fotografii
pt „W obiektywie wspomnień”.

wystawa
DSC_7010
wystawa2
akademia 100-lecie niepodległości
DSC_7013
DSC_7014
DSC_7019
DSC_7024
DSC_7028
DSC_7046
DSC_7047
DSC_7049
DSC_7056
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13