- Szczegóły
- Rafał Olszewski
- Kategoria: SARS-CoV-2
- Odsłony: 1336
Procedura przebywania ucznia w szkole.
- Do szkoły może uczęszczać tylko uczeń zdrowy.
- Uczniowie chorzy, z objawami chorobowymi (podwyższona temperatura, kaszel, katar, nagła utrata smaku i węchu) nie będą mogli uczestniczyć w zajęciach.
- Do placówki nie może uczęszczać uczeń, którego domownik odbywa kwarantannę. Jeżeli taka sytuacja zaistnieje, pod rygorem odpowiedzialności za zagrożenie bezpieczeństwa zdrowia i życia osób trzecich, rodzic/prawny opiekun ma obowiązek niezwłocznie zgłosić wychowawcy lub dyrektorowi szkoły fakt odbywania przez domownika kwarantanny.
- Wprowadza się zakaz przynoszenia do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
- W sprawach ważnych rodzic/opiekun może wejść na teren szkoły.
- W uzasadnionym podejrzeniu, że uczeń jest chory (np. temperatura wysoka) i może zarażać innych, nie będzie on wpuszczony na zajęcia, a rodzice zostaną poproszeni o niezwłoczni e odebranie ucznia. Rodzic jest zobowiązany poinformować wychowawcę, dyrektora lub nauczyciela o stanie zdrowia dziecka. W sytuacji, gdy zachorowanie ma miejsce w czasie pobytu ucznia w szkole, zostanie on umieszczony w izolatorium do czasu odbioru go przez rodzica. Szkoła zapewnia opiekę w czasie przebywania ucznia w izolatorium.
- W czasie lekcji nie ma obowiązku noszenia maseczek, ale jeśli uczeń uważa to za konieczne nie ma przeciwwskazań.
- Szkoła bezwzględnie nakazuje noszenie maseczek na korytarzach podczas przerw międzylekcyjnych, w szatniach, podczas wejścia do sal lekcyjnych.
- Uczeń do szkoły może przynieść przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mają znajdować się na ławce szkolnej ucznia. Uczeń nie może wymieniać się pomocami dydaktycznymi i przyborami z innymi kolegami oraz nie może ich pożyczać.
- Rodzic/prawny opiekun przebywający w sytuacji wyjątkowej, przed wejściem do szkoły ma obowiązek założyć maseczkę na usta i nos oraz zdezynfekować ręce.
Procedura pobytu ucznia w sali dydaktycznej.
- Nauczyciel ma obowiązek wejść do sali pierwszy i sprawdzić czy warunki do prowadzenia zajęć i opieki nad uczniami nie zagrażają bezpieczeństwu.
- Po zakończeniu zajęć nauczyciel prowadzący wietrzy salę, w której przebywali uczniowie. Salę należy wietrzyć w ciągu dnia w godzinnych odstępach czasowych.
- W miarę możliwości jedna grupa uczniów powinna przebywać w wyznaczonej stałej sali lekcyjnej.
- Uczniowie zajmują swoje miejsce do nauki, nie chodzą po sali bez koniecznej potrzeby.
- Wykorzystywane przez ucznia podczas zajęć pomoce dydaktyczne, materiały piśmiennicze, nie mogą być przekazane przed ich zdezynfekowaniem innym uczniom.
- Sprzęty i przybory sportowe wykorzystywane podczas zajęć ruchowych należy dokładnie czyścić i dezynfekować każdego dnia po zakończonych zajęciach.
- Nauczyciel podczas prowadzonych zajęć czuwa nad bezpieczeństwem uczniów, zachowując obowiązujący reżim sanitarny.
- Podczas wychodzenia grupy wychowanków z sali, nauczyciel zobowiązany jest do egzekwowania spokojnego wychodzenia z sali, budynku szkoły z zachowaniem obowiązujących zasad dystansu społecznego.
- Uczniowie korzystający z własnych pomocy i przyborów szkolnych nie wymieniają się nimi między sobą. W czasie zajęć odkładają je na swoją ławkę szkolną lub do plecaka.
- W przypadku zaobserwowania u ucznia objawów chorobowych COVID-19 SARS (np. gorączka, wymioty, biegunka, wysypka, omdlenia, itp.) należy odizolować go w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem minimum 2 metrów odległości od innych osób oraz niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły i rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania ucznia ze szkoły.
Procedura wyjścia grupy uczniów na boiska szkolne
- Uczniowie uczestniczą w zajęciach na boiskach szkolnych ,,ORLIK” przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu społecznego.
- Nauczyciel na boisku sportowym ogranicza aktywności uczniów sprzyjającą bliskiemu kontaktowi między nimi.
- W szatni przed zajęciami wychowania fizycznego jednocześnie może przebywać jedna grupa uczniów.
- Uczniowie po powrocie z boiska szkolnego mają obowiązek umyć i zdezynfekować dłonie.
Procedura postępowania w razie stwierdzenia zagrożenia zarażenia wirusem COVID-19 SARS ucznia
- Nauczyciel, który zaobserwował u ucznia jeden z objawów (np. gorączka, kaszel, duszność) niezwłocznie oddziela go od reszty grupy, informuje dyrektora szkoły.
- Nauczyciel przekazuje uczniowi instrukcje o obowiązku przebywania w wyznaczonym miejscu, założenia maski ochronnej, dezynfekcji rąk.
- Nauczyciel przekazuje zdrowym uczniom instrukcje, aby nie zbliżać się do chorego, założyć maski ochronne i zdezynfekować ręce.
- Dyrektor niezwłocznie wyznacza osobę, która w stroju ochronnym zajmie się uczniem do przyjazdu rodziców.
- Dyrektor powiadamia rodziców/opiekunów, nakazuje niezwłocznie odebrać ucznia ze szkoły oraz zaleca kontakt z lekarzem i PPIS.
- Nauczyciel przekazuje ucznia wyznaczonej przez dyrektora osobie (podaje imię, nazwisko, obserwowane objawy).
- Uczeń prowadzony jest do izolatorium, gdzie wraz z osobą dorosłą czeka na jego rodziców.
- Uczniowie wraz z nauczycielem opuszczają salę, która jest dezynfekowana i dokładnie wietrzona.
- Nauczyciel i uczniowie dokładnie myją i dezynfekują ręce.
- Uczeń z objawami (np. kaszel, duszność, gorączka) przebywający w izolatorium przekazywany jest rodzicom/opiekunom.
- Rodzic/opiekun ma obowiązek poinformować niezwłocznie dyrektora szkoły
o potwierdzonym przypadku zakażenia wirusem COVID-19 SARS.
Procedura postępowania w razie stwierdzenia zagrożenia zarażenia wirusem COVID-19 SARS u pracownika
- Pracownik, który zaobserwował u siebie jeden z objawów (np. gorączka, kaszel, duszność) niezwłocznie nakłada maskę ochronną, dezynfekuje ręce, zakłada rękawiczki jednorazowe i informuje o zaistniałej sytuacji dyrektora szkoły.
- Osoba wyznaczona przez Dyrektora przejmuje obowiązki pracownika z objawami chorobowymi.
- Pracownik z objawami powinien niezwłocznie opuścić teren placówki z zaleceniem kontaktu z lekarzem i Stacją SANEPID.
- Stanowisko pracy zostaje poddane gruntownemu sprzątaniu i dezynfekcji, a pomieszczenie dokładnie wietrzone.
- Pracownik z objawami klinicznymi lub pracownik, który podlega jednemu z kryteriów epidemiologicznych nie powinien rozpoczynać pracy.
Procedura komunikacji z rodzicami uczniów Zespół Szkół w Piaskach
- Rodzice/ opiekunowie w czasie ograniczenia funkcjonowania szkoły w związku z zapobieganiem COVID-19 SARS, kontaktują się z wychowawcą, nauczycielem, dyrektorem szkoły telefonicznie, mailowo, za pośrednictwem dziennika elektronicznego lub bezpośrednio po wcześniejszym umówieniu się na rozmowę. w bezpośrednim kontakcie z w/w osobami rodzic ma obowiązek założyć maseczkę ochronną oraz zachować dystans społeczny.
- Przed wejściem na teren szkoły, rodzic/prawny opiekun dezynfekuje ręce płynem dezynfekcyjnym z dozownika znajdującego się przy wejściu do szkoły, zachowuje zasady reżimu sanitarnego.
- Możliwy jest kontakt w sytuacjach koniecznych z kancelarią szkoły. Kontakt ze szkołą może odbywać się w godzinach pracy placówki.
Procedura odbywania zajęć w formie zdalnej dla uczniów z zaświadczeniem lekarskim o takim kształceniu
- Jeżeli lekarz wyda uczniowi zalecenie nauki zdalnej, szkoła ma obowiązek takie nauczanie zapewnić i zorganizować.
- Nauczanie zdalne może odbywać się jednocześnie z pracą stacjonarną z wykorzystaniem technologii informacyjno komunikacyjnej obowiązującej w placówce.
- Nauczaniem zdalnym mogą być objęci uczniowie przewlekle chorzy na podstawie opinii lekarza, uczniowie na podstawie opinii Poradni Psychologiczno Pedagogicznej o zorganizowaniu indywidualnej ścieżki kształcenia oraz uczniowie na kwarantannie.
- Szczegóły
- Rafał Olszewski
- Kategoria: SARS-CoV-2
- Odsłony: 1322
Informacje wspólne dla nauczycieli, pracowników, uczniów i rodziców:
Od dnia 1 września 2020 r., w okresie pandemii SARS-CoV-2, uczniowie Zespołu Szkół w Piaskach będą brali udział w zajęciach szkolnych odbywających się na terenie szkoły, stosując się do następujących przepisów:
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
- Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i odbierani z niej przez opiekunów niemających objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania
w przestrzeni publicznej. - Przy wejściu do budynku szkoły zamieszczone są informacje o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcja użycia środka dezynfekującego. Wszyscy wchodzący do budynku szkoły mają możliwość skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk.
- W miarę możliwości ograniczane jest do niezbędnego minimum przebywanie w szkole osób z zewnątrz. Osoby te mają obowiązek stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk. Są to osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. Mogą przebywać wyłącznie w wyznaczonych obszarach.
- Zaleca się komunikację z rodzicami/opiekunami za pośrednictwem technik komunikacji na odległość: telefonicznie, przez dziennik elektroniczny, e-mail.
- W sytuacji gdy pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę
i kaszel, powinien odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu izolatorium, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły i rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu). - Pracownik używający termometru bezdotykowego powinien dezynfekować go po użyciu w danej grupie. W przypadku innych termometrów niż termometr bezdotykowy konieczna jest dezynfekcja po każdym użyciu. Termometry znajdują się w sekretariacie szkoły i w gabinecie wicedyrektora szkoły.
- Wskazane jest unikanie częstej zmiany pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia.
- W szkole w czasie lekcji nie ma obowiązku noszenia maseczek/przyłbic, ale nie ma przeciwwskazań.
- Szkoła nakazuje noszenie maseczek podczas przerw międzylekcyjnych na korytarzach, w szatniach, podczas wejścia do sal
- Zobowiązuje się wszystkich do przestrzegania ogólnych higieny: częstego mycia rąk, ochrony podczas kichania i kaszlu oraz unikania dotykania oczu, nosa i ust.
- Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub zdezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w plecaku lub we własnej szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę,
w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć. - W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
- Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych,
w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe. - W przypadku zajęć praktycznej nauki zawodu odbywających się u pracodawców podmiot przyjmujący uczniów zapewnia prowadzenie tych zajęć z uwzględnieniem przepisów odrębnych dotyczących ograniczeń, nakazów
i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, właściwych dla zakładów pracy oraz wytycznych ministrów właściwych dla zawodów szkolnictwa branżowego, dotyczących poszczególnych branż. - Sprzęt i materiały wykorzystywane podczas zajęć praktycznych w szkołach
i placówkach prowadzących kształcenie zawodowe należy systematycznie czyścić lub dezynfekować. - Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
- Przy wejściu do szatni uczniowie dezynfekują ręce, przebierają się
w odpowiedniej od siebie odległości z zachowaniem dystansu. - Pracownicy administracji oraz niepedagogiczni powinni ograniczyć kontakty
z uczniami oraz nauczycielami. - Zasady realizacji zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole odbywają się w rygorze sanitarnym na zasadach prowadzonych lekcji.
- Korzystanie z biblioteki szkolnej odbywa się w godzinach jej pracy,
z zastosowaniem obowiązującego rygoru sanitarnego.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni:
- Przy wejściu głównym umieszczono numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
- Po wejściu do szkoły wszystkie osoby mają obowiązek zdezynfekowania dłoni, powinny mieć zakryte usta i nos
- Na bieżąco utrzymywana jest czystość urządzeń sanitarno-higienicznych,
w tym ich dezynfekcja lub czyszczenie z użyciem detergentu. . - Monitorowane są codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal lekcyjnych, pomieszczeń sanitarno-higienicznych, ciągów komunikacyjnych.
- Podczas dezynfekcji należy przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywieszone są plakaty zawierające zasady prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
- Zapewnione jest miejsce/pojemnik do wyrzucania zużytych masek i rękawic jednorazowych.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły:
- W szkole wyznaczono odpowiednio przygotowane izolatorium,(m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych.
- Pracownicy zostali poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni COVID-19
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, u którego stwierdzono infekcję dróg oddechowych, bezzwłocznie należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
- W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego .
- Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie
w części/częściach podmiotu, w których przebywała osoba podejrzana
o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/ oraz https://gis.gov.pl/ odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym. - Zawsze w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Uczniu:
- Uczęszczasz do szkoły w czasie epidemii.
- Zapoznaj się z procedurami obowiązującymi w szkole / u pracodawcy.
- Nie przychodź na zajęcia, jeżeli jesteś chory lub w Twoim domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
- W drodze do i ze szkoły zachowuj dystans społeczny.
- W pomieszczeniach wspólnych: korytarzach, toaletach, szatniach obowiązkowo stosuj maseczki ochronne.
- W salach podczas lekcji nie masz obowiązku noszenia maseczki.
- Bezwzględnie stosuj zasady higieny: często myj ręce wodą z mydłem i nie podawaj ręki na powitanie, zachowuj dystans, a także unikaj dotykania oczu, nosa i ust.
- Zwracaj uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania. Stosownie zwracaj uwagę innym w tym zakresie.
- Unikaj większych skupisk uczniów. Zachowuj dystans, przebywając na korytarzu, w toalecie i innych pomieszczeniach wspólnych.