Odwiedza nas 49 gości oraz 0 użytkowników.

Kontakt

Zespół Szkół

ul. Partyzantów 19, 21-050 Piaski

Telefon/Fax: 815821001
Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Praktyczny zawrót głowy z tymi nauczycielami...

Pierwszy wyjazd w ramach projektu „Praktyczny zawrót głowy” już za nami. Tym razem pięciodniowe szkolenie w Niemczech skierowane było do dziewięciorga nauczycieli przedmiotów zawodowych. Nasi pedagodzy rozpoczęli staż w Centrum Kształcenia Praktycznego w Gut Wehlitz 5 czerwca i przez kolejnych pięć dni poszerzali swoją wiedzę z zakresu przedmiotów zawodowych, prowadzenia przedsiębiorstwa oraz dokumentacji projektowej.

 

Staż rozpoczął się od spotkania każdego uczestnika ze swoim opiekunem. Nauczyciele zapoznali się z ogólnymi informacjami dotyczącymi wymagań egzaminacyjnych, przebiegu egzaminów praktycznych i innych sposobach sprawdzania wiedzy teoretycznej i praktycznej uczniów. Dowiedzieli się m.in. jakie są treści nauczania w poszczególnych semestrach oraz jaką rolę pełni Centrum Kształcenia Praktycznego w niemieckim dualnym systemie kształcenia zawodowego, jakie wymagania stawia niemiecki rynek pracy w stosunku do absolwentów szkół średnich oraz jak wygląda praca z uczniem z dysfunkcjami i mającym trudności w nauce, jak wyglądają relacje nauczyciel-uczeń, jakie metody i formy pracy z uczniami oraz techniki dydaktyczne stosują nasi zachodni sąsiedzi.

W trakcie kolejnych dni każdy uczestnik projektu obserwował pracę nauczycieli oraz aktywnie uczestniczył w zajęciach z uczniami. Zajęcia były różne, teoretyczne i praktyczne, zaczynając od elektryki i elektronicznego wyposażenia pojazdów, poprzez konstrukcję maszyn oraz pojazdów, naukę jazdy, naukę przepisów drogowych, mechanikę pojazdów samochodowych, język obcy zawodowy, przedsiębiorczość i podstawy biznesu, wypełnianie dokumentacji biznesowej, obsługę klienta, na obserwacji dnia pracy w dziale administracji (czyli jak wygląda koordynacja grup, organizacja miejsc staży i praktyk, organizacja programu i realizacja kulturalnego, kontakty z pracodawcami oraz opiekunami grup, monitoring uczestników) kończąc.

Obserwacja opiekunów i zajęcia z uczniami to nie wszystko. Oprócz tego nauczyciele z Zespołu Szkół poznali również kulturę i obyczaje panujące w Niemczech. Uczestnicy projektu odwiedzili nie tylko Lipsk – miasto J.S. Bacha i W. Goethego, gdzie wspięli się  na Pomnik Bitwy Narodów, zwiedzili Muzeum Historii Współczesnej oraz mogli podziwiać poprzebieranych uczestników corocznego festiwalu gotów Wave Gotik Treffen, ale również Drezno czy Wolfsburg. Każde z tych miejsc oprócz ciekawej historii i monumentalnych zabytków, ma do zaaferowania miejsca związane z motoryzacją. I tak w Lipsku nauczyciele zobaczyli jak wygląda linia produkcyjna i poszczególne etapy montażu samochodu w Fabryce BMW. Mogli to porównać z pracą na linii produkcyjnej w Manufakturze Volkswagena w Dreźnie. Natomiast w trakcie krótkiego pobytu w Wolfsburgu, uczestnicy projektu zwiedzili Autostadt, miejsce nie tylko w pełni poświęcone mechanice samochodowej, nowym trendom i technologiom w produkcji aut, ale z szacunkiem i sentymentem przedstawiające historię motoryzacji, gdzie prowadzenie i organizacja pracy w przedsiębiorstwie wydają się być przyjemnością; i w końcu jest to ogromny obszar ze strefą zieloną, gdzie świadomość ekologiczna użytkowników samochodów jest podnoszona na każdym kroku.

To było pięć intensywnych dni poświęconych obserwacji opiekunów, pracy z uczniami i realizacji programu kulturalnego. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał certyfikat ukończenia stażu oraz dokument potwierdzający nabyte umiejętności Europass Mobilność. Praktyki z pewnością były ciekawym doświadczeniem, a dzięki pobycie w Niemczech nasi nauczyciele spojrzą na niemiecki system kształcenia zawodowego oraz europejski rynek pracy przez pryzmat uczestnictwa w „Praktycznym zawrocie głowy”.

Opracowanie: Katarzyna Jopa-Dąbrowska

Zapraszamy również na fanpage projektu.