Odwiedza nas 43 gości oraz 0 użytkowników.

Kontakt

Zespół Szkół

ul. Partyzantów 19, 21-050 Piaski

Telefon/Fax: 815821001
Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ekonomia wokół nas

Wyniki konkursu pierwszy milion

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
 
 

Marzy Wam się wielka fortuna, bogactwo i dobrobyt? Każdy chciałby zostać milionerem, ale  nie każdy wykorzystuje szanse jakie daje mu życie. Warto byłoby skorzystać z jakichś kilku pożytecznych rad, które pomogłyby gromadzić majątek…

Czytaj więcej...

Konkurs "Pieniądz, System Bankowy"

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 

Dlaczego w pewnym momencie wymyślono pieniądze i czemu miały one służyć? Co to w ogóle jest pieniądz? Jakie są jego cechy? Dlaczego polski złoty wcale  nie jest złoty? To znaczy, dlaczego nie jest ze złota? Skąd biorą się w ogóle pieniądze? Kto musi je produkować, czyli inaczej wyemitować? Jaką drogę pokonują pieniądze zanim trafią do naszych rąk i portfeli? Jak funkcjonują banki? W jaki sposób wypracowują zyski? Jak obracają naszymi oszczędnościami, które w nich deponujemy? Ile dostaniemy odsetek po zakończeniu okresu oszczędzania? Czy stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego, banków komercyjnych lub tzw. stopy rynku międzybankowego są sobie równe?

Czytaj więcej...

Gospodarka rynkowa. Co warto o niej wiedzieć?

 Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

alt      Czy zadawałeś sobie kiedyś pytanie, co wpływa na cenę towaru w sklepie? Odpowiedź jest prosta – gospodarka rynkowa. To rynek decyduje o cenie produktu, ale też o tym, ile zarabiamy. Gospodarka rynkowa to nieustanne „targowanie się” obecnych na rynku producentów i kupujących. Jak myślisz, czy zatem masz wpływ na cenę produktu? Teoretycznie – nie. Ale w praktyce... Jeśli uważasz, że jakiś produkt jest zbyt drogi – nie kupisz go. Jeśli do podobnego wniosku dojdą inni potencjalni klienci, sprzedawca będzie musiał wziąć to pod uwagę. Od tego jest właśnie wolny rynek, aby skonfrontować oczekiwania sprzedawców i kupujących w celu ustalenia ceny towaru.
       Już teraz każdy z nas jest podmiotem rynku i stara się podejmować racjonalne decyzje. Jeśli założysz kiedyś własną firmę, to podstawowe prawa ekonomiczne, obowiązujące w gospodarce rynkowej, prawo popytu i podaży staną się dla Ciebie najważniejszymi prawami. To one będą decydować o tym, czy zbankrutujesz, czy zarobisz miliony. Warto jak najszybciej je poznać, a dopiero później podjąć decyzję o rozkręceniu biznesu, jaki Ci się marzy.

Czytaj więcej...