Odwiedza nas 71 gości oraz 0 użytkowników.

Kontakt

Zespół Szkół

ul. Partyzantów 19, 21-050 Piaski

Telefon/Fax: 815821001
Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Święto matematyki

 

Kto powiedział, że matematyka jest nudna i niezrozumiała?

 

14. marca (w notacji amerykańskiej 3.14) obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Liczby Π.

Pierwsze takie obchody miały miejsce w San Francisco w 1988 r. Warto przypomnieć, że tego dnia wypada rocznica urodzin Alberta Einsteina – światowej sławy geniusza i Wacława Sierpińskiego – znanego polskiego matematyka. W marcu też odbywa się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny – KANGUR. Zainaugurowany został na początku lat osiemdziesiątych w Australii i z roku na rok podbija serca coraz większej rzeszy młodych matematyków. W tym roku zbliżył już dzieci i młodzież z 40 krajów świata poprzez masowy udział we wspólnej matematycznej zabawie.

Celem tych imprez jest popularyzacja matematyki wśród uczniów wszystkich poziomów nauczania. Są one okazją do przełamywania, niestety dość powszechnej, niechęci do matematyki, ukazywania jej przyjaznego oblicza i związków z różnymi dziedzinami życia. 

Te dwa wydarzenia były inspiracją do zorganizowania także w naszej szkole swoistego Święta Matematyki. Kangur Matematyczny organizowany jest w ZS od 1992 r. Zawsze znajdzie się kilku lub kilkunastu uczniów, dla których udział w międzynarodowej imprezie o charakterze intelektualnej zabawy daje wiele satysfakcji. Jest okazją do rozbudzania ich zainteresowań i uzdolnień. Chęć dotarcia do szerszego grona uczniów, pokazania im, że spotkanie z matematyką może być świetną zabawą zrodziła pomysł zorganizowania także w naszej szkole Dnia Liczby Π. Po raz pierwszy w roku 2005 młodzież przeżyła niecodzienne i pełne humoru spotkanie z matematyką. Od tamtej pory Π – day wpisał się już na stałe w ZS do kalendarza uroczystości szkolnych. Impreza ta ma charakter konkursu interdyscyplinarnego z położeniem oczywiście nacisku na matematykę i jej wszechobecność w życiu. Konkurs o tytuł MISTRZA NAUK NIE TYLKO ŚCISŁYCH, jak go nazywamy, skierowany jest do wszystkich klas tak, aby również uczniowie mniej uzdolnieni matematycznie mogli wykazać się kreatywnością, pobudzać swoją aktywność intelektualną i jednocześnie czerpać radość z kontaktu z matematyką.

W tym roku szkolnym ŚWIĘTO MATEMATYKI w ZS w Piaskach rozpoczęło się 10 marca. 19 marca odbył się KANGUR MATEMATYCZNY, o którym pisaliśmy szczegółowo we wcześniejszym artykule,

zaś 31 marca – finał Konkursu o tytuł MISTRZA NAUK NIE TYLKO ŚCISŁYCH.

Klasy przystępujące do współzawodnictwa, w tym roku było ich 6, miały za zadanie:

1) przygotować pracę o matematyce (np. wiersz, zagadkę, rebus, grafikę).

2) przygotować opowiadanie z jak największą liczbą słów zawierających Π, np.:

Na Πkniku w Πaskach spotkałem...

Komisja Konkursowa oceniać miała przedstawione prace według następujących kryteriów:

  • zgodność z tematem,
  • pomysłowość,
  • ilość (oczywiście z uwzględnieniem jakości) przygotowanych prac przez całą klasę,
  • walory artystyczne, estetyka pracy.
3) rozszyfrować rebusy obrazujące pojęcia matematyczne i zamieszczone w specjalnie przygotowanej na tę okazję gazetce ściennej na korytarzu szkoły.

Jak się później okazało skala zaangażowania klas w realizację tych zadań przesądziła o zwycięstwie, na rzecz tych najaktywniejszych. Warto zaznaczyć, że dyscypliny te ujawniły niejeden talent plastyczny i literacki.

Finał Konkursu był natomiast dla wszystkich uczestników, reprezentantów klas, miłą niespodzianką. Podczas dwugodzinnej rywalizacji zmagali się oni z rozszyfrowywaniem liczbowych przysłów, Π – rebusów a nawet mowy kalkulatora. Ponadto rozwiązywali oni krzyżówkę dotyczącą pojęć matematycznych i zadania w ramach tak zwanej cyfro manii. Zapał, z jakim uczniowie poszczególnych klas zabrali się do pracy był autentyczny i naturalny. Nikt nikogo nie musiał zmuszać do bycia twórczym i poszukującym. Dobór problemów matematycznych, we wszystkich przypadkach z dozą humoru, oraz towarzyszący pracy duch rywalizacji przyniósł każdemu uczestnikowi prawdziwą radość. Wszyscy bawili się i uczyli jednocześnie. Zgodnie mogą przyznać, że zajmowanie się matematyką może być naprawdę fantastyczna przygodą.

Na koniec każdy uczeń otrzymał „krzyżówkę z pączkiem” oraz inne interesujące zadania matematyczne: primaaprilisowy przekładaniec i sztafetę pokoleń, jako porcje rozrywki dla całej rodziny podczas wspólnego świątecznego biesiadowania. Rozwiązania tych pełnych humoru matematycznych łamigłówek mogły zwiększyć uzyskaną dotychczas pulę punktów.

Po Świętach Wielkanocnych Komisja Konkursowa (w składzie: P. Beata Sawczuk – nauczyciel matematyki i Paulina Popławska – przewodnicząca Samorządu Szkolego) dokonała podsumowania i okazało się , że tegorocznym MISTRZEM NAUK NIE TYLKO ŚCISŁYCH została klasa I T. Na kolejnych miejscach uplasowały się: III T, IV T, I ZSZ,     II LO i II T. Wszystkim serdecznie gratulujemy! Zwycięzcy Konkursu na uroczystości zakończenia roku szkolnego otrzymają przechodni Puchar Dyrektora ZS. Znamy już także wyniki KANGURA MATEMATYCZNEGO. W tym roku największą liczbę punktów uzyskali kolejno: Piotr Szajewski (II T), Łukasz Starek (III T) i Paweł Tomczyk ( II T). Również im gratulujemy!

Teraz pozostaje już nam tylko zaprosić wszystkich do udziału w kolejnej edycji Konkursu, w przyszłym roku szkolnym, w szczególności tych, którzy jeszcze nie wierzą, że królowa nauk jest naprawdę ciekawa, towarzyszy nam na każdym kroku i warto się z nią zaprzyjaźnić...