Odwiedza nas 53 gości oraz 0 użytkowników.

Kontakt

Zespół Szkół

ul. Partyzantów 19, 21-050 Piaski

Telefon/Fax: 815821001
Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Aktualności

Kusodamy 2018

Konkurs "Origami Matematyczne - kusudamy"

 

Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły i okolicznych Szkół Podstawowych do udziału w konkursie "Origami Matematyczne - kusudamy".

Papier to wyjątkowo plastyczny środek wyrazu, pozwala na wiele twórczych poszukiwań. Tym razem proponujemy Wam zabawę z origami. Każda praca wykonana tą techniką to także spotkanie z matematyką. Zachęcamy jednak do tworzenia origami matematycznego - brył przestrzennych zbudowanych z tzw. "modułów", a w szczególności kusudam. Ozdobnej kuli, która składa się z wielu podobnych do siebie części.
Pochodzi ona ze starożytnej Japonii. Pierwotnie służyła jako ozdoba w bukietach kwiatów i ziół. Obecnie najczęściej jest ozdobą, może być na przykład ciekawym upominkiem. 

Zachęcamy wszystkich do odkrycia piękna kusudam.

Jakie modele przygotujecie? Wszystko zależy od Waszej pomysłowości.

  • Do Konkursu uczniowie przystępują indywidualnie. Dopuszcza się przygotowanie pracy grupowo (nie więcej niż 3 osób) w przypadku dużego stopnia jej złożoności.
  • Prace należy dostarczyć do swojego nauczyciela matematyki, bądź wychowawcy.
  • Każda praca musi być przygotowana samodzielnie, co uczestnik potwierdza własnoręcznym podpisem na karcie zgłoszenia (dostępnej u nauczycieli j.w.).
  • Konkurs trwać będzie do 7.05.2018 r. Jego rozstrzygniecie nastąpi podczas Dnia Otwartego ZS, które obchodzić będziemy w naszej szkole 11 maja.
  • Najlepsze prace, dostarczone w ramach konkursu, zostaną nagrodzone. Modele będą oceniane pod względem złożoności i estetyki wykonania (precyzji zgięć, doboru barw, papieru).

Zachęcamy do zabawy i rywalizacji, myśląc matematycznie:)

"Podczas składania modeli origami związki z matematyką, a zwłaszcza konstrukcjami geometrycznymi, są bardzo silne. Szczególnie istotne i widoczne są one w przypadku origami modułowego. W origami modułowym gotowy model powstaje poprzez połączenie wielu modułów - mniejszych, zwykle jednakowych części złożonych z pojedynczych kartek papieru."

"Kusudama jest jedną z tradycyjnych form kultury japońskiej. Słowo "kusudama" pochodzi z języka japońskiego: kusu oznacza leczenie, a dama kulę, i pierwotnie określało wiszącą kulę skomponowaną z ziół lub kwiatów. W origami termin kusudama oznacza ozdobę w kształcie kuli zbudowaną z papierowych kwiatów. Kwiaty wykonane w technice origami są łączone ze sobą w kolorowe kuliste kompozycje."

K. Burczyk "Origami i matematyka", Drukarnia Pijarów, Zabierzów 2008

 

Regulamin i karta zgłoszeniowa (.pdf)

 

 

 

Włącz poezję

„Włącz poezję”

Tym razem Miejska Biblioteka Publiczna w Piaskach zaprosiła młodzież Zespołu Szkół w swe gościnne progi z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji.

W niezwykły świat poezji wprowadziła nas Pani Marzena Łaniak, która czytała utwory takich poetów jak Jan Paweł II, ks. Jan Twardowski, Wisława Szymborska
oraz pochodzących z Piask Marcina Świetlickiego i Joanny Pąk.

Młodzież nie tylko z zainteresowaniem słuchała interpretacji, ale również sama włączyła się w wyszukiwanie i czytanie wierszy.

Spotkanie przebiegło w pełnej humoru atmosferze. Poezja połączyła wszystkich,
bez niej świat byłby smutniejszy. Świadczy o tym fakt, że po części oficjalnej, niektórym przypomniały się czasy dzieciństwa – z zapałem wrócili do kolorowanek.

 

 

Pokaż galerię.

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

23 lutego w Miejskim Centrum Kultury odbył się Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej na szczeblu gminnym.

Wśród zespołów biorących udział w rywalizacji nie zabrakło uczniów, którzy dzielnie reprezentowali naszą szkołę.

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

12 marca w Ochotniczej Straży Pożarnej w Piaskach odbył się Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej na szczeblu Powiatowym.

Wśród zespołów byli uczniowie, którzy reprezentowali naszą szkołę w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej na szczeblu gminnym. Do finału dostało się dwóch uczniów. Szkulnik Krzysztof oraz Kwiatosz Przemysław, którzy zajęli II i IV miejsce w kategorii szkoła średnia.

 

 

Czytaj więcej...

Orszak Trzech Króli

Po raz trzeci Zespół Szkół w Piaskach aktywnie włączył się w przygotowanie Orszaku Trzech Króli.

W tym roku wsparci przez uczennice Gimnazjum w Piaskach odegraliśmy scenkę toczącej się od wieków walki dobra ze złem.

Czytaj więcej...